Светилен газ в дизел

Газ, Метан, Олио, Ракия и т.н.
Аватар
Автомобил: Tino V10M

Светилен газ в дизел

Мнениеот YUI » 15 Дек 2010, 13:52

преди карах VW POLO бензин и в началото на всяка зима сипвах 1 л спирт за горене на половин резервоар бензин, с цел да разтвори водата и да я изхвърли. Тия дни един от нашите шофьори ми каза, че със същата цел сипва в дизела светилен газ. Някой правил ли го е този номер?
има толкова секс за правене, а ние се занимаваме с глупости...
Nissan Almera Tino V10 с YD22DDTi

Аватар
INSANE
Автомобил: Primera P11-144

Re: светилен газ в дизел

Мнениеот МИНЧО » 15 Дек 2010, 13:56

Светлинната газ се сипва за увеличаване на цетановото число, а не против замръзване.Освен, ако не разтваря парафина?
NISSAN PRIMERA P11-144 CD20Т VIN SJNBDAP11U0577747 /около 115кс./
" И Я МОЖЕМ И ТАТЕ МОЖЕ, АМА КОЗАТА СИ САКА ПРЪЧ"

Аватар
Нисан Клуб България
Автомобил: Primera P11

Мнениеот valsanik » 15 Дек 2010, 14:10

МИ� написа:uot;]Светлинната газ се сипва за увеличаване на цетановото число, а не против замръзване.Освен, ако не разтваря парафина?

Точно това прави,не позволява да се спачи нафтата.Пък и подобрява цетата.На стария дизел си сипвах газ за горене и наистина сутрин и при по-низки температури палех по-лесно.Стар дизелджия ми беше казал пропорцията-200мл.газ за горене на 20л. нафта.Не се лъжете да сипвате бензин.Бензинът отмива нафтата от елементите на помпата и разваля мазилните качества на нафтата.Резултата е по-шумна помпа и по-бързо износване на елементите.Но все пак изборът си е ваш.
Nissan Primera-97г P11-CD20TD 66kw Pioneer DEH-600BT+Tunder+bass Pioneer
Ex-Nissan Sunny-85г B11-CD17 44.9 kw 2 door sedan
VW MULTIVAN-87г-за екскурзии.

Аватар

Мнениеот YUI » 15 Дек 2010, 14:38

аз ливнах литър на около 30 л нафта, но минах само 15-тина км и нямам наблюдения, освен че при тежък крак няма черен дим зад мен

Аватар
Нисан Клуб България

Мнениеот valsanik » 15 Дек 2010, 14:46

YUI написа:аз ливнах литър на около 30 л нафта, но минах само 15-тина км и нямам наблюдения, освен че при тежък крак няма черен дим зад мен

Ми, добави още 20л.нафта и си готов.

Аватар
VP44 Expert

Мнениеот N_Petrov » 15 Дек 2010, 14:52

valsanik написа:
МИ� написа:uot;]Светлинната газ се сипва за увеличаване на цетановото число, а не против замръзване.Освен, ако не разтваря парафина?

Точно това прави,не позволява да се спачи нафтата.Пък и подобрява цетата.На стария дизел си сипвах газ за горене и наистина сутрин и при по-низки температури палех по-лесно.Стар дизелджия ми беше казал пропорцията-200мл.газ за горене на 20л. нафта.Не се лъжете да сипвате бензин.Бензинът отмива нафтата от елементите на помпата и разваля мазилните качества на нафтата.Резултата е по-шумна помпа и по-бързо износване на елементите.Но все пак изборът си е ваш.

Напротив - бензин се сипва :ooops: :ooops: Стари инженери ДВГ го казват, не просто дизелджии :ooops: :ooops: освен тях на доста коли си го пише в книжките - в студения условия до 1/3 бензин в нафтата. Не се слага спирт, защото той е хигроскопичен и не просто обира водата от дизела, а обира водата от всякъде и имаш гориво, пълно с вода готово да замръзне :ooops: :ooops:
Almera N16 YD22DDT

Всеки автомобил е екипиран с 2 вида пътепоказатели (мигача) - ЛЯВ и ДЕСЕН. Използвайте ги ПО ОТДЕЛНО!!!
Няма дума в българския език, която в мн. ч. да за вършва на "Й"!!!

Аватар

Мнениеот YUI » 15 Дек 2010, 15:02

не говоря за спирт в нафтата, а за светилен газ

Аватар
VP44 Expert

Мнениеот N_Petrov » 15 Дек 2010, 15:06

YUI написа:не говоря за спирт в нафтата, а за светилен газ

Това не е ли керосин точно :pardon:
Almera N16 YD22DDT

Всеки автомобил е екипиран с 2 вида пътепоказатели (мигача) - ЛЯВ и ДЕСЕН. Използвайте ги ПО ОТДЕЛНО!!!

Аватар
Голямата секира
Автомобил: Almera N16

Мнениеот dare__devil » 15 Дек 2010, 15:11

N_Petrov написа:

:thumbs up: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0% ... 0%B8%D0%B5
Almera N16 Yd22 +remap - EGR

Аватар
VP44 Expert

Мнениеот N_Petrov » 15 Дек 2010, 15:19

dare__devil написа:
N_Petrov написа:

:thumbs up: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0% ... 0%B8%D0%B5

д'мек не е подходящо за зимата :ooops: :ooops:
Almera N16 YD22DDT

Аватар
Нисан Клуб България

Мнениеот valsanik » 15 Дек 2010, 15:36

Керосинът е запалима въглеводородна течност. Името произлиза от гръцката дума "керос" (κηρός) - восък.

Бива наричан и „парафиново масло“ или само „парафин“ в Обединеното кралство и РЮА, което при невнимателен превод от английски език може да предизвика объркване с восъкоподобното твърдо вещество парафин.

Ники, пак четеш м/у редовете.А за бензинът...ти си сипвай бензинец, а пък аз светилен газ.Всеки сам избира кое е добре за колата му.С тази разлика ,че аз съм виждал помпа след употреба на бензин в нафтата.
Естествено е ,че ако има керосинец е най-добре.Той е дори по-мазен и от светилния газ.

Аватар
VP44 Expert

Мнениеот N_Petrov » 15 Дек 2010, 16:00

valsanik написа:Керосинът е запалима въглеводородна течност. Името произлиза от гръцката дума "керос" (κηρός) - восък.

Бива наричан и „парафиново масло“ или само „парафин“ в Обединеното кралство и РЮА, което при невнимателен превод от английски език може да предизвика объркване с восъкоподобното твърдо вещество парафин.

Ники, пак четеш м/у редовете.А за бензинът...ти си сипвай бензинец, а пък аз светилен газ.Всеки сам избира кое е добре за колата му.С тази разлика ,че аз съм виждал помпа след употреба на бензин в нафтата.
Естествено е ,че ако има керосинец е най-добре.Той е дори по-мазен и от светилния газ.

Мда, като му гледам специфичната плътност всъщност е много близка до плътността на зимните дизелови горива от порядъка на 820-840г/л и температурата на замръзване от порядъка на -35 -40 в зависимост от типа :ooops: :ooops: . Би трябвало да върши някаква работа :thumbs up: Хвана ме - чета между редовете :ooops: :ooops: Все пак в моята книжка за употреба на печката не пише да сипвам керосин, а бензин :ooops: :ooops: То това все пак се прилага в екстремни студове, не всеки ден :thumbs up:
Almera N16 YD22DDT

Аватар

Мнениеот YUI » 15 Дек 2010, 17:03

та значи - газ за осветление = на керосин.
Не го знаех, въпреки че съм сипвал керосин в бензина на служебна кола :evil: :mrgreen: - познайте защо :mrgreen: :mrgreen:

Аватар
Нисан Клуб България

Мнениеот valsanik » 15 Дек 2010, 17:32

N_Petrov написа:
valsanik написа:Керосинът е запалима въглеводородна течност. Името произлиза от гръцката дума "керос" (κηρός) - восък.

Мда, като му гледам специфичната плътност всъщност е много близка до плътността на зимните дизелови горива от порядъка на 820-840г/л и температурата на замръзване от порядъка на -35 -40 в зависимост от типа :ooops: :ooops: . Би трябвало да върши някаква работа :thumbs up: Хвана ме - чета между редовете :ooops: :ooops: Все пак в моята книжка за употреба на печката не пише да сипвам керосин, а бензин :ooops: :ooops: То това все пак се прилага в екстремни студове, не всеки ден :thumbs up:

:thumbs up: Може би щото твойтя е директно впръскане.Или се лъжа.
YUI написа:та значи - газ за осветление = на керосин.
Не го знаех, въпреки че съм сипвал керосин в бензина на служебна кола :evil: :mrgreen: - познайте защо :mrgreen: :mrgreen:

От дизела не стаа бегачка та да ползваш керосина за повече мощност.Иначе и на Московеца ,и на стария дизел ,атмосферка, съм сипвал керосинец и не го връщаха. :smiah:

Редовен
Автомобил: Qashqai

Мнениеот sim57 » 15 Дек 2010, 18:05

Само за протокола-при преработката на нефта се получават
подред бензин,керосин,нафта,по-нататък не е по темата.
И двигателя изобретен от Ото е работел със светилен газ.

Следваща

Назад към Алтернативни Горива